Reklama
 
Blog | Josef Beneš

O čem agenti STB sní, když náhodou spí

623917-gallery1-tm76z

OBĚTOVAL JSEM SE ZA VÁS. Jako Ježíš. Přečetl jsem Bureškovu knihu O čem agenti STB sní, když náhodou spí. Tak se to myslím jmenovalo. Jeho vizi Česka v roce 2035. Je totiž určitě dobré vědět, co si myslí předseda nejsilnější strany a budoucí premiér – pokud se nestane něco zásadního – jako třeba že Andreje vcucne na poli kombajn.

Babiš vzal některé myšlenky své, zkombinoval je s nápady ostatních stran, třeba od Pirátů, nasál  dokonce snad i agendu Zelených; pak to protřídil, obrousil hrany, přidal něco svého světonázoru a voilá – máme program. Tedy vizi. A ta vize je moderní i sexy. Zdravotnictví zaměřené na prevenci; zmiňuje se Elon Musk nebo kolonizace Marsu;. Slibuje se lepší recyklace odpadů, čistější vzduch. A co do současných statistik a dat jde to tří set stránkové leporelo překvapivě do hloubky (jejich kvalita je ovšem otázkou). Zároveň se snaží uspokojit co největší počet voličů, až na to preferování solární energie, kterou v ČR spoustu lidí nesnáší a která si s sebou nese stereotypy z dob minulých (solární baroni, dotace, vysoké náklady). Určitě je to myšlenkově nejbohatší elaborát, který zatím ANO (=Babiš) dalo dohromady – nepochybuji, že na tom dělal celý tým, je tu zřetelný rukopis Aleše Michla i Marka Prchala. Ty ideje ve většině nejsou nijak převratné – dívají se do zahraničí, a kdo sleduje nejmodernější trendy, čte, pohybuje se denně na internetu, zná je. Pro člověka, který tohle nedělá, třeba v pokročilém středním nebo důchodovém věku, musí všechno působit jako mind-blowing revoluce, a že na to přišel zrovna Babiš. Kdybych nevěděl nic o světě, o jeho vývoji, o tom, jak Babiš přišel k Agrofertu, asi bych mu to s dobrým pocitem hodil. Udělal jsem si z nové ANO Bible takové malé výpisky nejdůležitějšího, o které se s vámi podělím, ať se tím zájemci nemusí prokousávat.

Na začátek pár Andrejových vtipných hlášek:

„Začínal jsem od píky a na vlastní kůži poznal, jaké je to pracovat od rána do večera a přespávat v pronajaté kanceláři na Václaváku.“ – Hahaha, Andrej, you’re funny guy

„Naučil jsem se zhasínat světla, psát na druhou stranu potisknuté A4.“ – LOL, Andrej, stop pls

„Naučil jsem se, že nejdůležitější pro firmu není naleštěný bourák, ale její zaměstnanci – od vrátného až po ředitele. Proto jsem vydělané peníze investoval zpátky do našich lidí.“ – ROFL man, I told you, stop

Dobrá je podkapitola o korupci, kde Babiš píše i sám o sobě: „korupce se sofistikovala, probíhá v rukavičkách. „Vlivné zájmové skupiny už nepotřebují porušovat zákon, spíš prosadí jeho změnu a svou činnost tím legalizují“. 😀

„Je to snad přehledné, jednoduché a férové jako EET.“

„Když se vrátím ke všem kapitolám, které jsem zatím napsal, vychází mi, že jsem vymyslel asi milion pracovních míst a utratil stamiliardy.“ – OMG, Andrej, again, stop

Babiš prý cvičí celý život každé ráno od pěti do půl sedmé – nevěřím, i Steve Jobs by mu takovou „morning routine“ záviděl.

„Úplně jsem žasnul při návštěvě v továrně GZ Media, to je v Loděnici u Prahy. Vůbec jsem netušil, že tam je největší výrobce vinylových gramodesek  na světě. To v posledních letech frčí. Je to styl. Vzpomněl jsem si tam  na všechny své staré lásky, co jsem jako student poslouchal na klasickém gramofonu. Deep Purple, Black Sabbath, Led Zeppelin…“ – <3

„Nebudu vám tady slibovat, že v roce 2035 doženeme Německo. Nedoženeme.“ – Díky

A co nás tedy všechno čeká:

E-government jako v Estonsku. Vzdělávání jako ve Finsku. Videohovory s úředníky. Superrychlý internet pro každého zdarma – právo na připojení na internet bude pevně zakotveno v zákonech. Budeme hodnotit hvězdičkami státní zaměstnance, lékaře. Více sportovišť, všude – v každé větší obci zimák, fotbalové hřiště, bazén, škola s tělocvičnou + profesionální trenéři – a jak Babiš píše – budou další Nagana a novej Jágr, pičo! Babiš tvrdí, že neexistují unverzitní sportovní centra a chce jich víc – to samozřejmě není pravda. Akorát jsou třeba za městem, kam se nikomu nechce jezdit.

Průměrný důchod 70 % průměrné mzdy.

„Díky silným českým firmám budeme totiž nezpochybnitelný lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti.“ – JJ, proto třeba PS nedávno pohřbila zákon o kybernetické bezpečnosti.

„Kromě počítačů totiž budou k internetu připojeny taky auta, pračky, hodinky, ale i celé domy. A to po celém světě. Takže můžeme využít poptávku po bezpečnostních technologiích, které budou dělat  naši lidé.“ – Nechci mít k internetu připojenou pračku, dům jako celek, dost možná ani auto. Je to hackerský ráj. Ledaže by výhody převážily nad riziky.

Kapitola spravedlnost – Kariérní řád pro soudce, transparentnější výběr i snazší vyšetřování soudců. Asi dobrý. Babiš sice píše o svém vysněném právním státě, na druhou stranu, Finanční správa s jím dosazeným ředitelem Janečkem odmítá dodržovat pravomocné rozsudky NSS a s pomocí zajištovacích příkazů, kdy se společnosti obstaví majetek,  zničila řadu drobných i větších korporací naprosto ostudným způsobem.  Zákon o whistleblowingu – ten už tu měl být dávno.  V registru smluv všechno, ne jen zakázky nad 50 tisíc. Hm. Celé soudnictví musí být prý bezpapírové, elektronizací se zrychlí. Babišovi právníci spočetli, že o 80 %. Což o to, určitě se zrychlí, ale o 80 %? Digitální spis. Žaloba podávaná přes internetovou aplikaci, i z mobilu. Wait, what?
„Pokud dlužník peníze nemá, ponese náklady marného vymáhání věřitel. Hnát dluh k soudu se mu najednou nevyplatí. Spíš by měl přemýšlet, komu půjčovat nebo poskytovat služby bez pořádného zajištění.“ – zajímavá myšlenka, myslím že Pelikánova, se kterou určitě spoustu věřitelů bude nesouhlasit.

„Všechny zákony, vyhlášky a předpisy by bylo dobré zredukovat o půlku. Je jich moc.“

„Všechny změny taky musí vstupovat v platnost (myslíš účinnost Andreji, účinnost kurva, sedíš na vládě i v Parlamentu, tak bys mohl vědět rozdíl) jen jeden den v roce. Prvního ledna.“ – právní revoluce

Decentralizace – více pravomocí obcím – zrušit kraje jako VÚSC – úplně komplet – no, Pithart taky říká, že se jim to s kraji úplně nepovedlo, ale asi by to chtělo spíš snížit jejich počet a přizpůsobit vymezených regionům pro rozdělování dotací z EU, než je úplně zrušit.

Osekání ústavních institucí – 101 poslanců, volených většinovým, jednokolovým systémem; poslancem 3x za sebou max., minimálně 4 roky pauza; zrušit Senát – dřív bych souhlasil, s existencemi jako Babiš, Zeman, Okamura už ne, spíš je třeba ho posílit a dát mu další kompetence. Nemyslím, že jsme natolik vyspělá demokracie na to, abychom měli jednokomorový parlament jako všechny skandinávské země. Nebo Slovensko, haha.  „V Česku počet zákonodárců přesně odpovídá velikosti populace,“ podotýká politolog Daniel Prokop. S dvěma sty poslanci a 81 senátory má Česko celkem 281 zákonodárců. Ale ke změně ústavy jsou potřeba tři pětiny hlasů v obou komorách. Ty hnutí ANO určitě mít nebude. Babiš tedy nemá možnost to prosadit,“ podotýká politolog.

Méně ministerstev – 11  – konkrétně spojit Ministerstvo zemědělství a životního prostředí  mi připadá jako fakt dobrý nápad.

Překvapení: velká část je věnována kultuře. Vyšší investice do kultury, kultura jako exportní produkt, stavba mimořádného kulturního centra, jako je budova nadace Luis Vuitton v Paříži + kultura pro každé město – více kulturních center, kulturní líhně; památky a galerie pro rodiny zdarma

Rychlovlaky a kvalitnější železnice. (prosím ano). Zase se zmiňuje kanál Dunaj-Odra-Labe (prosím ne).

Smart cities. Stromy rostoucí na střechách.

Zastavit vylidňování venkova, zlepšit tam dopravu, daňové úlevy a výhody pro podnikání.

Potravinová soběstačnost.Upravit dotace v zemědělství, více dotací pro skutečně aktivní zemědělce – Haha, I see what you did there, Andrej.

Podpora malého a středního podnikání, akcentují se rodinné závody Koh-i-noor,  Madeta, Kofola. Petrof – „Říká se, že ta piana mají nádherný romantický zvuk, a přiznám se, že já to taky tak cítím“ – soft side of Andrej, citlivá duše <3.
„Dokonce nemáme ani jejich zákonnou definici, abychom je mohli podporovat.“ Kurňa Babiš, nelži aspoň, § 700 občanskýho zákoníku, to je fakt tragická neznalost, když jsi tu knihu psal s týmem právníků. „A půjdeme ještě dál. V zákoně vymezíme nejen pojem rodinný podnik, ale i rodinnou živnost a rodinnou farmu.“ – OK.

Stát bude sám vyměřovat daně, podnikatel ji jen zkontroluje…to zní hezky, ale tuším těžký průser pro některé podnikatele v tom, že jim ji stát vyměří určitě špatně. Jsem třeba rád, že Finanční úřady od loňského roku vyměří  daň (např. z nemovitosti) a zašlou ji mailem, ne složenkou. To je ta asi ta digitalizace.

Založit seznam spolehlivých plátců – u těch nebudou žádné kontroly, sami si vyměřují daně

Průmysl 4.0; ČR jako energetické a dopravní srdce evropy, větší investice do vědy a výzkum aplikovatelný v praxi. Absolutní energetická soběstačnost. Až polovinu energie nám vyrobí silné jaderné elektrárny. Snížíme využívání přenosových soustav, budeme ji vyrábět lokálně a taky lokálně ukládat (takže asi hlavně solár + biomasa).  Mimochodem, Ondřej Průša, bývalý šéfredaktor Levelu, přezdívaný Draken, založil jednu z nejlepších továren na 3D tiskárny na světě, Průša Research. Jeho nejoblíbenějším pitím byl absinth s Red Bullem. Babiš ho zmiňuje několikrát. Takže pijte absinth s Red Bullem, dotáhnete to daleko.

Migraci zařadil až na konec, kontroverzní téma. Postoj je jasný. „Multikulturní model nefunguje. Jediné řešení je mír v těchto zemích, rekonstrukce formou Marshallova plánu a návrat uprchlíků domů. NATO by se mělo změnit z obranného paktu na útočný. Evropští členové by měli v rámci aliance uzavřít dohodu, která bude hájit evropské zájmy. Podle mého názoru mělo být NATO aktivní při migrační krizi, kdy mělo útočit proti pašerákům lidí ve Středozemním moři a potápět prázdné lodě. Mohlo se zabránit tomu, aby se ve Středozemním moři utopily desetitisíce lidí.“

„Občas jsem zmínil, že NATO by nemělo být obranný pakt, ale pakt „útočný“. Hned jsem to schytal, jako kdybych chtěl dobývat Indii a kolonizovat Afriku. Tak vysvětlím, o co mi jde. Míním, že NATO by mělo být aktivní. Z 28 zemí EU je jich 22 v NATO. To je velká, ale k ochraně Evropy doposud nevyužitá síla. A proto má být hranice EU priorita pro NATO. Kromě toho by aliance měla aktivně pomáhat stabilizovat Sýrii nebo Libyi.“

„Evropa kvůli nízké porodnosti v podstatě vymírá, ale představa, že místo Němců budou pracovat noví migranti, není reálná.  Prostě musíme mít víc dětí. Mám pocit, že dneska hodně z nás visí na Facebooku místo toho, abyste zakládali rodiny.“ – Ano Andreji, přesně to teď dělám a měl bych jít místo toho vyrábět děti. 🙁

Reklama

Euro zatím ne; každý stát EU by si měl rozhodovat o energetice, daních sociální politice; pro Andreje evropské znamená evropský volný pohyb bez bariér, evropský trh, evropský boj proti kriminalitě nebo daňovým únikům, evropská dopravní síť, evropská podpora inovací nebo evropské studentské programy, jako je Erasmus, evropský způsob života a tolerance k menšinám.

A to je všechno. Další knihy od Petra Fialy nebo Pavla Bělobrádka číst nehodlám, protože ti nedostanou přes 30 %.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama